ANDALUZJA – ATRAKCJE REGIONU

SEVILLA


Oddalona około 280 km od domu w Salobreña, w hiszpańskim wymawia się Sebija – stolica i główne miasto Andaluzji, około 750 tys. mieszkańców. Czwarte pod względem wielkości miasto Hiszpanii, nad rzeką Gwadalkiwir, połączone żeglownymi kanałami z Oceanem Atlantyckim. Uchodzi za stolicę andaluzyjskiego flamenco.

Najważniejsze zabytki:

Alkazar – dawny pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego, rozbudowany w latach 1350-69 przez Piotra I Okrutnego w stylu mudejar. Późniejsi królowie kontynuowali rozbudowę, przystosowując rezydencję do własnych potrzeb. Tutaj podejmowano decyzje o wysłaniu ekspedycji, m .in. Ferdynanda Magellana, tutaj Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po podróży do Ameryki. Budowla zawiera wiele sal, patios i ogrodów. Bogactwo ornamentyki, dekoracji ceramicznych i komnat sprawia, że sewilski alkazar zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii.

Katedra Najświętszej Marii Panny – jest największym i jednym z najwspanialszych gotyckich kościołów na świecie. Powstała w latach 1402-1506, na miejscu meczetu z lat 1184-1196.Pozostawiony minaret, Giralda, o wys. 97 m. wkomponowano w bryłę kościoła, uzupełniając o dzwonnicę. We wnętrzu zwracają uwagę kaplice – Capilla Mayor i Capilla Real, chór i grobowiec Krzysztofa Kolumba.
Sewilla ma klimat śródziemnomorski z gorącymi latami, z wpływem klimatu półpustynnego. Średnia roczna temperatura wynosi 18,6°C i jest jedną z najwyższych średnich temperatur spośród miast Europy.

Zimy są łagodne: w styczniu średnia maksymalna temperatura wynosi 15,9°C, a minimalna 5,2°C.Lata są upalne: Lipiec jest najcieplejszym miesiącem, ze średnią maksymalną temperaturą 35,3°C i minimalną 19,4°C. Każdego roku temperatura przekracza wielokrotnie 40°C.
Opady wahają się od 600 do 800 mm rocznie. Najintensywniejsze opady są od października do kwietnia. Grudzień jest najwilgotniejszym miesiącem, ze średnimi opadami 95 mm.
Średnia liczba dni w roku z temperaturą powyżej 32 °C wynosi 88, średnia liczba dni z temperaturą poniżej 0°C wynosi 6 dni.

KORDOBA


5
6

Kordoba lub Kordowa oddalona około 240 km od domu w Salobreña, miasto w południowej Hiszpanii, nad rzeką Gwadalkiwir, około 350 000 mieszkańców. Stolica prowincji Kordoba. Ośrodek przemysłowy, naukowy oraz turystyczny o znaczeniu światowym.

Najważniejsze zabytki:

Alkazar – zespół fortyfikacji z czasów panowania Umajjadów. Przebudowany przez Alfonsa XI w latach 1327-1328, a później wzbogacony o ogrody i łaźnie. Siedziba Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego i sądu inkwizycyjnego w czasie wojny z Grenadą. Są tam piękne ogrody z sadzawkami i fontannami oraz rzymskie mozaiki i sarkofag z III w.

Mezquita – przebudowany na katedrę meczet, jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Zajmuje teren o wymiarach 179 x 128 metrów otoczony murem z wieżą-dzwonnicą, dawnym minaretem, na którym wzorowano się w krajach islamskich. Budowany od roku 785 do końca X wieku na fundamentach świątyni rzymskiej i na murach istniejącej wówczas bazyliki Wizygotów.

Po zdobyciu Kordoby przez chrześcijan, na środku sali modłów meczetu zbudowano w XVI wieku katedrę. Kiedy w roku 1526 cesarz Karol V przybył tutaj, był wstrząśnięty tym widokiem i podobno powiedział: „zniszczyliście coś, co było jedyne w swoim rodzaju i postawiliście coś, co można zobaczyć wszędzie”.

Wnętrze o wysokości 11,50 metrów, z 850 kolumnami połączonymi podkowiastymi łukami robi wrażenie labiryntu.

Puente Romano – 16 łukowy most , nad rzeką Gwadalkiwir zbudowany za czasów Augusta, wielokrotnie przebudowywany.

MALAGA

 


Malaga, oddalona około 80 km od domu w Salobreña. Położona nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Stolica prowincji Malaga, około 580 tys. mieszkańców. Dzięki łagodnemu klimatowi na równinie Hoja de Malaga uprawia się pomarańcze, banany, figi, bawełnę, trzcinę cukrową oraz winorośl.

Z tego regionu znane jest wino Malaga, słodkie – deserowe, produkowane z podsuszonych winogron. Miejsce narodzin Pabla Picassa i Antonia Banderasa.

Najważniejsze zabytki:

Katedra, budowana z przerwami od 1528 do 1783, lecz nie ukończona. Olbrzymie wnętrze o wymiarach 117×72 m, wysokości 48 m wszystkich trzech naw. Najcenniejszym elementem są stalle chóru z 42 posągami świętych, dzieło wielu artystów.

Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Piccasa – dom, w którym urodził się Pablo Picasso, jest obecnie miejscem wystawy jego największych dzieł.

GRENADA

 


9

Grenada (Granada), oddalona około 60 km od domu w Salobreña. Miasto w dolinie rzeki Genil (dopływ rzeki Gwadalkiwir), w Górach Betyckich, około 300 tys. mieszkańców. Stolica prowincji Grenada, w regionie Andaluzja. Jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii, słynna z pięknego położenia, licznych zabytków i niezapomnianych krajobrazów. Szczególny urok Grenady polega na tym, że w ciągu kilku godzin można jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, a potem kąpać się w Morzu Śródziemnym na Costa de Tropicana.

Zabytki:

Alhambra warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w. przez Nasrydów i rozbudowany w XIV w., arcydzieło architektury hiszpańskiej, którą cechuje niezwykłe bogactwo dekoracji wnętrz, m.in. arkadowe galerie kolumnowe, stalaktytowe sklepienia, ściany wykładane płytkami azulejos i barwnymi stiukami z ornamentem oraz malowidła ścienne.
Najważniejsze zabytki ALHAMBRY to:

Alcazaba, zamek, najstarsza część Alhambry, stoi wysoko na górskiej ostrodze nad rzeką Darro.

Pałace, kompleks pałacowy składający się z kilku części w tym Mexuar; miejsce pracy urzędników dworskich i państwowych Sala de Mexuar, gdzie odbywały się posiedzenia rządu i królewskiego sądu;

Patio de Mexuar (dawny seraj), piękny dziedziniec z fontanną;

CuartoDorado, imponujące dzieło nasrydzkiej sztuki, (służąca do audiencji prywatnych).
Centralną częścią Alhambry jest Dziedziniec Mirtowy, składający się Sala de la Barca (dawna poczekalnia), z sufitem w kształcie łodzi; Sala Ambasadorów, jedna z najpiękniejszych sal z kopułą – arcydziełem intarsji, wzorem zdobienia reprezentacyjnych sal.

Dodatkowymi atrakcjami Alhambry są:

Patio Lwów, najdoskonalszy przykład zdobnictwa mauretańskiego, z fontanną wspartą na 12 lwach; Sala Mozarabów; Sala Królów, z polichromowanymi malowidłami na suficie; Sala Dwóch Sióstr, z gipsowym sklepieniem stalaktytowym; Sala Abencerragów, z kopułą w kształcie gwiazdy.

Do Alhambry przylega Pałac Karola V, największy obiekt w kompleksie Alhambry, uważany za jedno z najpiękniejszych dzieł renesansu. Zbudowany w XVI w. na podstawie projektu hiszpańskiego architekta Pedra Machuca, jako „znak zwycięstwa” chrześcijaństwa, finansowany ze specjalnie utworzonego podatku płaconego przez Arabów. Jest to monumentalna budowla z galeriami i dwukondygnacyjną kolumnadą wokół okrągłego dziedzińca wewnętrznego.

W centrum Grenady położona jest Katedra Santa María de la Encarnación, gotycko-renesansowa z XVI–XVIII w.; wnętrze o długości 116 m i szerokości 67 m, pięcionawowe, bogato zdobione rzeźbami, obrazami i wyposażone w dzieła sztuki.

Warta zwiedzenia jest również stara zabytkowa dzielnica Albacin, z klimatem mauretańskiej Grenady.

SIERRA NEVADA


Sierra Nevada, oddalona około 80 km od domu w Salobreña.

Stacja narciarska, zlokalizowana w masywie górskim Penibético, około 30 km od miasta Granada, na wysokości 2100 m, z wyciągami docierającymi na wysokość 3282 m.

Ośrodek narciarski podzielony jest na 6 terenów narciarskich: Veleta, Laguna de las Yeguas, Borreguiles, Loma Dílar, Parador y Río. Jest tam 30 wyciągów (2 gondole, 15 krzesełkowych, 5 talerzykowych i 8 magicznych dywanów- ruchomych chodników) i 103 trasy (16 zielonych, 35 niebieskich, 43 czerwone, 9 czarnych).

Łącznie teren narciarski zajmuje powierzchnię 94,8 km. Przepustowość wyciągów wynosi około 50 tys. narciarzy na godzinę. Sierra Nevada ma w ofercie także snow park i strefę aktywności o nazwie Mirlo Blanco. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia.

SALOBRENA


Salobreña, oddalona około 2 km od domu. Miasto w prowincji Grenada, na wybrzeżu Costa Tropicana, około 12 000 mieszkańców.

Proponowane wycieczki:

Dzielnica La Loma. Jedna z młodszych części starego miasta w Salobrenii. Znajdowała się tu pustelnia św. Sebastiana. Każdego 3 maja na placu Santa Cruz odbywa się tu Festiwal Krzyży. Z tej okazji balkony i ulice przyozdabiane są w tradycyjny, andaluzyjski sposób. Patrząc z tego miejsca na wschód, tuż poniżej „Postigo de Poniente” można dostrzec pozostałości starego muru miejskiego.

Dzielnica Brocal. W średniowieczu wybudowano w tym miejscu zewnętrzny mur miasta. Obecnie jedyną pozostałością po nim są wieże „El Torreon”. Można tu przeżyć wspaniałą przygodę, odkrywając labirynt tutejszych krętych uliczek oraz fasady przedmiejskich budynków.

Skarbiec – La Boveda. Zadaszony pasaż łączący dwie ważne dzielnice – Albaycin oraz Villa (dawniej Medina). Jego część bazuje na dawnym murze miejskim. Dokładna data jej powstania nie jest znana, ale przypuszcza się, że wzniesioną ją w XVI wieku jako tereny kościelne. Boczna brama używana była jako wjazd do ufortyfikowanego miasta. Obecnie ostała się tylko ona, choć wcześniej były jeszcze trzy podobne konstrukcje z unoszonymi wrotami. Nad każdą znajdowała się też wieża. Były to bramy: Puerta de la Villa (brama główna), Postigo de Poniente oraz Postigo del Mar.

Dzielnica Albaicin oraz punkt widokowy. To ufortyfikowana dzielnica, która stanowiła jądro tej osady. To pierwsza wybudowana i zasiedlona dzielnica w Salobrenii. Znajduje się na wysokości 98 metrów, co czyni ją dogodnym punktem widokowym na pobliskie plantacje trzciny cukrowej, wieś La Caleta, plażę, klify, dzielnicę La Guardia oraz góry Chapparal. Tuż obok punktu widokowego od 1789 r. znajdował się cmentarz chrześcijański, który w 1898 roku przeniesiono poza Salobrenię.

Kościół Różańca – Iglesia de Rosario. Kościół parafialny nazwany na cześć patronki miasta, Matki Boskiej Różańcowej. Zbudowano go w XVI wieku w stylu „mudejar” na terenie dawnego meczetu. Wygląd wnętrza to głównie efekt szeroko zakrojonych prac konserwatorskich przeprowadzonych na przełomie XVII i XVIII wieku. Oryginalne sklepienie było drewniane, ale spłonęło w 1821 roku. Poprzez przednią część głównego ołtarza można dostać się do wieży oraz zakrystii. Wzniesione miejsce dla chóru podtrzymywane jest tylko przez drewniane kolumny. Warto zwrócić uwagę na bogato dekorowane boczne drzwi, znajdującą się powyżej nich skromną wieżę w stylu „mudejar” oraz wyróżniającą się spośród innych rzeźbę Matki Boskiej Różańcowej (z XVI w.). Do 1789 r. obok kościoła znajdował się cmentarz. Zwiedzanie możliwie w trakcie mszy lub po umówieniu się z lokalnym przewodnikiem (tylko dla grup). Informacja: tel. 958 610 314

Zamek Arabski – El Castillo Arabe. O obecności fortyfikacji w Salobrenii wiadomo już od X w. Obecny zamek jest połączeniem architektury chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Składa się z 3 części. Centralna, to ufortyfikowany mauryjski pałac Nasrida, który stanowił cytadelę. Pozostałe dwie części wybudowano w XV w. Dolna część służyła do celów obronnych, a górna – jako zamek dla ówcześnie panującego króla. Szczególną atrakcję stanowią, będące w ciągłym rozkwicie, ogrody znajdujące się zarówno w centralnej, jak i zewnętrznej części zamku. Z budowli roztacza się piękny widok na miasto Salobrena, okoliczne żyzne równiny, wybrzeże, góry oraz liczne subtropikalne sady. Zamek wraz ze swoimi trzema wieżami stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Hiszpanii. Dzięki atrakcyjnej iluminacji jego piękno można podziwiać również w nocy. Godziny otwarcia: zima (10:00-13:00 oraz 16:00-19:00), lato (10:00-14:00 oraz 18:00-21:00). Informacja telefoniczna: 958 612 733.

Punkt widokowy Postigo – Mirador del Postigo. Kiedyś była tu drugorzędna wieża obserwacyjna i brama wjazdowa do miasta wybudowane jako elementy miejskiego muru. Obecnie jest to atrakcyjny punkt widokowy na góry, północną Salobrenię oraz szlak garncarski. Najwyższy szczyt, Guindarela, ma 1072 m n. p. m

Kwiecista promenada – Paseo De Las Flores. Pięknie położona promenada, przy której rosną różnorodne gatunki krzewów, kwiatów i palm. Dobrze widać stąd góry, dolinę oraz równinę porośniętą plantacjami trzciny cukrowej i subtropikalnymi sadami. Na okolicznym stoku znaleziono pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Saloberii. Pochodzą z około 2500 r. p n e. W okolicznej jaskini znajduje się figura Matki Boskiej z Lourdes.

Skała – El Penon. Początek promenady Salobrenii ciągnącej się do rzeki Guadalfeo. Wcześniej (do średniowiecza) oddzielna wyspa będąca częścią półwyspu Salambin. Podczas wojen punickich (II-I w. pne) znajdowało się tu sanktuarium. Świadczą o tym odnalezione w tym miejscu figurynki, monety, naczynia na sól i inne obiekty archeologiczne, które pozostawili żołnierze puniccy i cyganie. Obecnie jest to jeden z bardziej znanych punktów orientacyjnych w regionie ze wspaniała panoramą okolicznego wybrzeża.

Dzielnica fontann – Barriro de la Fuente. Sieć alejek, ukwieconych patio i białych budynków rozciągających się od ulicy Juan XXIII do Mediterrano. W dzielnicy tej znajduje się najwęższa ulica w mieście.

Muzeum „Villa de la Salobrena”. Lokalne muzeum przedstawiające 6 tys. lat fascynującej historii tego miejsca. Zgromadzone tu znaleziska archeologiczne pozwalają prześledzić dzieje Salobrenii już od epoki neolitycznej i czasów starożytnych. Na wystawie pokazano m.in. neolityczne narzędzia, pieniądze z czasów punickich czy dokumenty i modele z czasów, gdy żyli tu Arabowie. Znajduje się tu także stała ekspozycja ze zdjęciami miasta z XX wieku. Można również zwiedzić XVI-wieczne więzienie z wystawą sprzętu wojskowego oraz wystawę kartograficzną.

Godziny otwarcia: zima (10:00-13:00 oraz 16:00-19:00), lato (10:00-14:00 oraz 18:00-21:00). Informacja telefoniczna: 958 612 733.

ZAPRASZAMY !

Villa Don Ricardo   Wszystkie prawa zastrzeżone
Villa Don Ricardo